Anasayfa HABER 2018’in, Gelecek Vadeden Yeni Altcoinleri / Zilliqa Coin(ZIL) Nedir?

2018’in, Gelecek Vadeden Yeni Altcoinleri / Zilliqa Coin(ZIL) Nedir?

2018’in, Gelecek Vadeden Yeni Altcoinleri / Zilliqa Coin(ZIL) Nedir?
162
0
Bu gün ele alacağımız kripto para Zilliqa Coin (ZIL). Zilliqa Coin(ZIL) Nedir? Gelecek vadediyor mu? Kapsamlı olarak ele alacağız.

 

Zilliqa Coin(ZIL) Nedir?

Tanımı ve Faaliyet Alanı

Tanımı ve Faaliyet Alanı: Şu an varolan kripto coinler ve akıllı kontrat platformları saniyede yapılan işlem kapasitesine göre limitli olarak bilinirler (genellikle 10 işlem) Blockchain ve kriptopara piyasası büyüdükçe işlem sırasına göre yüksek hızlı işlem  yapabilen platformlara ihtiyaç olacaktır. Zilliqa dünyanın ilk yüksek verimli blockchain platformudur. Binlerc eİşlemi 1 saniyede yapılmak üzere ölçeklendirmek için dizayn edilmiştir. 2 yıl boyunca araştırma ve gelişme süreci sürmüştür. Verilen emirlerin büyüklüğüne göre onları ölçeklendiren yeni bir blockchain teknolojisidir. Testnetinde saniyede 2500 işlem görülmüş. Olasılığa dayalı yüksek güvenlikli blockchain protokolleri sunar. Zilliqa madencilerinin sayısı arttıkça işlem hızlarınında artması beklenmektedir. Eth network ağının büyüklüğü 30.000 madenci, ZIL Eth işlem hızının x1000 kat işlem prosesi yapmayı umut ediyor. *Sharding kullanan, sybil saldırılara karşı pow, mutabakat için pbft (pratik bizans hata toleransı) kullanıyor. Asıl hedefi ölçeklenebilirlik ve hızlılık. Sharding – Eth’munda gelişim yol haritasının bir parçası olan inovatif blockchain ölçeklendirme tekniğidir.

Market Bilgileri

Teknik Altyapı: Akıllı kontrat özellikleriyle uyumlu ERC20 Token protokolü
Maksimum Koin Adedi: 21,000,000,000
Toplam Koin Adedi: 12,600,000,000
Dolaşımdaki Koin Adedi: 7,284,013,186
Algoritma: Ethash (ETH da kullanılan POW algoritması)
Blok Aralığı: 2 DK
POW / POS: POW
KNOW YOUR CUSTOMER (KYC): VAR
Token Satışı: 04/01/2018 DE BİTMİŞ 22.000.000USD toplanmıştır
ICO Fiyatı: 1 ZIL = 0.0038 USD (0.0000084656 ETH)
Güncel Fiyat: 0,137138(18.04.2018)
Borsaya Giriş Tarihi: 25/01/2018
24 Saatlik Hacim: 87.391.200
Piyasa Hacmi: 999.319.388
İşlem Yapılabilen Borsalar: Binance, Huobi , Kucoin Üst Yönetim ve Teknik Ekip:
Yatırım Ortakları ve Sponsorlar: Mindshare (Singapur bazlı digital reklamcılık şirketi) , diğer sponsor firmalar ekteki jpeg dosyasında belirtilmiştir
Koinin Arkasındaki Şirket: Singapur ortaklı (şirket bilinmiyor) Kurucu: Xinshu Dong
Danışman: Loi Luu (Kber Network kurucusu)
Blockchain geliştiricisi: Prateek Saxena
Takımın çoğu Ulusal Singapur Üniversitesi Bilgisayar Bölümü doktara öğrencileri ve profesörlerinden oluşuyor.
ZIL Research Takımı: Fintech ve banka uzmanlarından oluşuyor
Whitepaper Özeti ve Linki: https://docs.zilliqa.com/whitepaper.pdf

Zilliqa (ZIL) Nedir? ,Tekonolijisi ve Teknik Ekibi

Zilliqa saniyede binlerce işlem sayısını ölçeklendirmek için tasarlanan dünyanın ilk yüksek verimli umumi blokchian platformudur. Zilliqa iki yıldır araştırma ve geliştirme aşamasındadır. Kullanım sayısı ve şebekesi genişledikçe işlem oranlarını artıran yeni protokolü ile sharding teorisini uygulamaya geçirecek bir sistem tasarlanmış.

Sharding, dağıtılmış veritabanlarında uzun zamandan beri var olan ancak hâli hazırda açık ve izinsiz blok zincirler için gösterilmeyen bir kavramdır (yani bir ilki yapıyorlar). Fikir, varolan işlemleri işleyen paralel alt komitelere ya da “shards”’a göre otomatik olarak geniş bir makine ağını bölmektir. Her bir “shard” kendi mikro bloğunu diğer “shard”’lara paralel olarak işler ve ortaya çıkan mikro bloklar son bir blok içine birleştirilir. Bu otomatik ağ paralelleştirmesi Zilliqa projesi ile hayata geçmiş durumda ve kendileri bunu ilerletebileceklerini savunuyorlar. Üstte çok kaybolanlar için 3 cümlelik özet: Başta tümdengelim yapılıp büyük işlemler parçalara ayrılıyor. Sonra o parçalar birbirleri ile iletişime geçiyor. İletişim sonrası hepsi bilgi aktarımlarını tamamlamış olduklarından dolayı tek parça haline gelip tekrar birleşiyorlar. Zilliqa, ağa daha fazla madencilik node’u katıldığı için saniyede daha fazla işlem gerçekleştirir.

Bu başlangıçta doğal bir şey gibi gelebilir, ancak gerçekleştirmek teknik açıdan zorlu ve geçmişteki blok zinciprotokolleri tarafından mümkün olmadığı anlaşılıyor (en basiti bitcoin transaction time’ı ve lightning network için uğraşları). Daha geniş bir kalabalıkta fikir birliğine varmak (distributed consensus) teknik açıdan daha zordur. Zilliqa’nın yeni fikir birliği protokolü (novel consensus) bu sorunu çözüyor. Zilliqa’nın ölçeklenebilirliği sayesinde bugünün blok zincirlerinin ötesinde işlem oranlarını talep eden dApps’i (decentralized applications) destekleyebiliriz.

Kripto Para Madencilerine Sundukları

Zilliqa bugünün blok zincirlerinin ötesinde işlem oranlarını talep eden dApps’i çalıştırmak için ideal konumdadır. Birkaç isim vermek gerekirse, bugünün merkezi altyapı hızlarına karşılık gelen yüksek hacimli paralel açık artırmalar, şeffaf dijital reklam tedarik zinciri ve ödeme ağları, Zilliqa’nın etkinleştirme planının bir parçası. DApps için saniyede binlerce işleme ölçekli bir blockchain platformu sağlamanın yanı sıra, Zilliqa, dApps ve madencilere sundukları;

 • Düşük varyansa sahip madencilere daha istikrarlı bir şekilde ödeme yapılması,
 • Etash ile uyumlu madenciler için düşük katılım maliyeti,
 • PoW’yi yalnızca kimlik oluşması için kullanıp daha iyi enerji kullanımı,
 • Güvenli hesaplama için farklı bütçelere sahip dApp kullanıcıları için ölçülebilir güvenlik, • Güvenli ve veri akışı tarzı akıllı sözleşmeler.

Zilliqa dApps’i desteklerken ve hızlı/güçlü transactionl’arı gerçekleştirirken yalnızca POW algoritmasını kullanmaktadır. Bu süreç bazı siber saldırılara karşı koruma oluşturuyor ve aynı zamanda sharding teorisini gerçekleştirmek için kullanılıyor. Diğer blok zincirlerinden farklı olarak Zilliqa, fikir birliği (consensus) için PoW kullanmaz. PoW büyük aralıklarda (sharding işlemi tamamlandıktan sonra) kullanılmak üzere tasarlanmıştır, yani Bitcoin veya diğer crypto-currencyler gibi her bloğun her madenci tarafından kullanması üzerine bir sistem değildir. Böylece çok daha az enerji tüketilir. PoW’un gelişmekte olan alternatifleri (PoS gibi) hala aktif araştırmalarına ve geliştirmelerine devam ederken, literatürde iyi çalışılmış ve testleri yapılmış olduğundan PoW kullanmak zorunda olduklarını iletiyorlar.

Zilliqa Road Map (Yol Haritası)

Road Map Linki ve Ayrıntıları: https://docs.zilliqa.com/positionpaper.pdf (17.sayfa)

 • Haziran,2017 Zilliqa projesi başlamıştır
 • Ağustos,2017 Whitepaper yayınlandı
 • Eylül,2017 Testnet v.01 sonuçları yayınlandı
 • Ekim,2017 Testnet v.05 sonuçları yayınlandı
 • Kasım,2017 Scilla dizayn dökümanı yayınlandı
 • Ocak,2018 Kaynak kodu yayınlandı.
 • 2018 1.çeyrek Halka açık Testnet v1,0 yayınlandı
 • 2018 2.çeyrek Zilliqa mainnet
 • 2018 3.çeyrek dAPP lar yayınlanacak 2018 4.çeyrek Anchor dApp yayınlanacak
 • 24 mart 2018 Blockchain in ölçeklendirilmesiyle ilgili Zilliqa ve Trinity ortak toplantısı (Berlin)
 • 31 mart 2018 Zilliqa Testnet v.01 yayınlanacak
 • 30 haziran 2018 Zilliqa Testnet v.02 yayınlanacak
 • 30 eylül 2018 Zilliqa kendi mainnetini paylaşacak

Zilliqa Sosyal Ağ Bilgileri

Sosyal Medya Hesapları ve Takipçi Sayıları;

https://blog.zilliqa.com/ 3.000kişi https://t.me/zilliqachat 22.745kişi https://invite.zilliqa.com/.446kişi
Twitter : @zilliqa 24.943kişi https://www.reddit.com/r/zilliqa/ 4.603 abonesi var
3.Şahısların Genel Görüşü: https://icodrops.com/zilliqa/ ROI-YÜKSEK , RİSK-NORMAL ,GELECEK VAAT EDİYOR
https://medium.com/@DeepLearningBitcoin/price-prediction-for-zilliqa-41876cec47ef Zilliqa teknik takımına 5 yıldız vermiş.

Not: Btc den 1000kat, Eth dan 100 kat daha hızlı.enerji tüketimi Eth’un 1/10’u, düşük transaction ücreti. İlk 20 coin arasına gireceği görüşünde 2019 da

https://cryptobriefing.com/zilliqa-ico-review-zil-token-analysis/ tüm alanlarda incelenmiş ve 9/10 score verilmiş https://bitcointalk.org/index.php?topic=2219655.60 mainnet başladığında x5 x10 yapabilir yorumları var. Ekibi için 10 puan verilmiş. https://www.reddit.com/r/zilliqa/comments/7x8vnf/ our_review_of_zilliqa/ %96 olumlu oy verilmiş

HERKESE BOL KAZANÇLAR, BOL BAŞARILAR

Düzenleyen SamuraiSignals ekibi :Sertac Tanriverdi

Makaleyi beğendiysen PAYLAŞMAYA ne dersin?


ANKET ZAMANI

Sence Bitcoin kaç dolar olur?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir